Godziny księgowania przelewów w banku PKO BP

W Baku PKO BP istnieje kilka rozwiązań i rodzajów przelewów, a mianowicie jednym z podstawowych jest przelew Elixir (elektroniczny system rozliczeń międzybankowych w złotych. Opracowany i obsługiwany przez KIR. Od 1994 r. umożliwia realizację przelewów, poleceń zapłaty oraz czeków. Kluczowy dla funkcjonowania polskiego sektora bankowego, posiadający status systemowo ważnego systemu płatności), odbiorcą przelewu może być odbiorca zdefiniowany ( osoba której dane wprowadziliśmy do książki adresowej na naszym koncie bankowym)lub osoba/firma, której numer konta podajemy w formularzu przelewu z PKO BP. Jeśli nie znamy numeru konta odbiorcy, możemy wysłać mu przelew na telefon. Jeśli natomiast chcemy, aby pieniądze dotarły od razu, wysyłamy  z PKO Banku Polskiego. Jeśli nie chcesz przepisywać danych do przelewu, zrób jej zdjęcie, a aplikacja mobilna IKO zrobi to Ciebie

Sesje wychodzące dla kont w PKO Banku Polskim

Kiedy obsługiwane są przelewy wychodzące z PKO Banku Polskiego do innych banków?

  • I sesja ELIXIR – godzina 08:00
  • II sesja ELIXIR – godzina 11:45
  • III sesja ELIXIR – godzina 14:30

Jeśli zlecimy realizację polecenia przelewu na rachunek prowadzony w innym banku po godzinie 14:30 i nie wskażemy przyszłej daty realizacji, to rachunek zostanie automatycznie obciążony z datą złożenia zlecenia, a transakcja zostanie zrealizowana w następnym dniu roboczym.

Sesje przychodzące dla kont w PKO Banku Polskim

Jeśli wyślesz przelew z innego banku do Banku PKO BP to w przybliżeniu zostanie on zaksięgowany w następujących sesjach:

  • I sesja ELIXIR – godzina 11:30
  • II sesja ELIXIR – godzina 15:10
  • III sesja ELIXIR  – godzina 17:30

Sesje ELIXIR odbywają się wyłącznie w dni robocze. Cały czas działają też przelewy natychmiastowe (dodatkowe opłaty zgodnie z Tabelą opłat i prowizji).

Kredyt gotówkowy

Od czego zależą godziny księgowania w PKO BP ?

Godziny księgowania przelewów zależą od sesji ELIXIR, zarówno tych bankowych, jak i tych, które są przeprowadzane przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Każdy przelew musi przejść bowiem przez 3 sesje :

  1. najpierw przez sesję w banku, z którego przelew wychodzi,
  2. następnie na sesję rozliczeniową w KIR
  3. ostatecznie na sesję rozliczeniową w banku odbiorcy przelewu.

Szybkość dotarcia przelewu od nadawcy do odbiorcy zależy od tego, na które sesje rozliczeniowe trafi dany przelew. Każdy bank może bowiem dowolnie ustalać godziny księgowania przelewów wychodzących i przychodzących (choć generalnie banki starają się, by godziny księgowania były zbliżone do tych, które ustala KIR).

Jeżeli zależy nam na tym, aby przelew jak najszybciej dotarł do odbiorcy, musimy przeanalizować te trzy powyższe dane – sesje wychodzące   banku nadawcy, godziny sesji KIR oraz sesje przychodzące w banku odbiorcy.

Na ominięcie sesji przelewów w Banku PKO BP pozwala jedynie wykorzystanie systemu Express Elixir (z reguły jest to opcja dodatkowo płatna).

Dla przykładu:

Pensje zapłacone np. o 9.00 rano trafią na II sesję ELIXIR w banku pracodawcy (czyli ok. południa); a na koncie w PKO Banku Polskim pojawią się po II sesji, czyli ok. 15.10. Przelewy wysłane ok. 13.00 mają szansę dotrzeć jeszcze tego samego dnia (pojawią się na koncie po III sesji w PKO Banku Polskim). Z kolei przelewów dokonanych późnym popołudniem należy spodziewać się dnia kolejnego – ok. godziny 11.30.

Znając dokładne godziny przelewów z poszczególnych bankach, możemy od razu poinformować np. klienta, kiedy może spodziewać się swoich pieniędzy. Takie profesjonalne podejście na pewno wpłynie na nasz wizerunek.

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna (skrót: PKO Bank Polski S.A., PKO BP S.A.) – Dnia 7 lutego 1919, dekretem naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego, utworzona została Pocztowa Kasa Oszczędności. Teraz jest to największy bank uniwersalny w Polsce, spółka akcyjna notowana od 2004 na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W 2018 r. PKO BP zajął 845. pozycję w rankingu największych przedsiębiorstw na świecie Global 2000 magazynu „Forbes”. Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego należy do największych instytucji finansowych w Polsce, a także jest jedną z wiodących grup finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego zarówno pod względem skali działania, kapitałów własnych, aktywów, liczby klientów, jak i rozległości sieci dystrybucji.

PKO BP – kod SWIFT, BIC oraz IBAN

Kod SWIFT PKO BP: BPKOPLPW

Kod BIC PKO BP: BPKOPLPW

IBAN PKO BP: PL + pełny numer rachunku

Adres PKO BP do przelewu:
PKO Bank Polski S.A.
ul. Puławska 15
02-515 Warszawa

Infolinia dostępna 24h / 7 dni w tygodniu. Obsługuje klientów indywidualnych i Bankowości Osobistej:

800 302 302 (Brak opłat dla numerów krajowych na terenie kraju, w pozostałych przypadkach opłata zgodna z taryfą operatora.)

+48 81 535 60 60 (Opłata zgodna z taryfą operatora.)