Na pytanie: jak długo trwa uzyskanie kredytu hipotecznego nie jest łatwo jednoznacznie odpowiedzieć. Czas trwania procesu wnioskowania o kredyt hipoteczny jest uzależniony od wielu czynników. W artykule wyjaśniamy jak wygląda proces ubiegania się o kredyt hipoteczny.
Proces wnioskowania o kredyt hipoteczny nie należy do najłatwiejszych, i może potrwać od 1 do nawet 3 miesięcy. Bardzo wiele zależy od decyzji, które podejmuje kredytobiorca i tego jak dobrze jest przygotowany, by wziąć kredyt. Niżej wyszczególniamy etapy uzyskania kredytu oraz czas jaki należy na nie poświęcić.
Etapy procesu wnioskowania o kredyt hipoteczny
Proces starania się o kredyt hipoteczny warto zacząć od spotkania z doradcą kredytowym. Dzięki pomocy specjalisty znacznie łatwiej uniknąć błędów, które opóźniłyby uzyskanie kredytu lub nawet spowodowały odmowną decyzję banku. Dopiero znając swoją przybliżoną zdolność kredytową, wiedząc wszystko, co konieczne o kosztach kredytu i związanych z nim formalnościach, możnadecydować się na konkretną nieruchomość. Należy wówczas zawrzeć umowę przedwstępną ze sprzedającym i dopiero wiedząc już jakiej kwoty kredytu hipotecznego się potrzebuje – udać się do banku. Z pomocą doradcy kredytowego warto przygotować wnioski do wszystkich banków, które teoretycznie mogłyby dać dobre warunki kredytu i czekać na odpowiedź. Na koniec trzeba porównać oferty banków, które zgodziły się przyznać kredyt hipoteczny i wybrać z nich najlepszą.
Czy zawsze trzeba zachować kolejność w procesie ubiegania się o kredyt hipoteczny?
Zdecydowanie warto zacząć od oceny swojej zdolności kredytowej przed wyborem nieruchomości. W przeciwnym wypadku może się okazać, że straci się zadatek na mieszkanie tylko dlatego, że bank nie przyznał kredytu.
Nie ma też możliwości uzyskania kredytu hipotecznego bez podania konkretnej nieruchomości, na zakup której byłby on przeznaczony.
Jak długo trwają poszczególne etapy wnioskowania o kredyt hipoteczny?
Starając się o kredyt hipoteczny w Warszawie (czyli w dużym mieście) należy wziąć głęboki oddech i uzbroić się w cierpliwość. Wizyta u doradcy kredytowego trwa godzinę lub dwie, ale umówić się na nią warto z kilkudniowym wyprzedzeniem. Nawet mając już upatrzone mieszkanie, trzeba poświęcić kilka dni na negocjacje ze sprzedającym, by podpisać z nim rozsądną umowę przedwstępną. Skompletowanie dokumentów i przygotowanie wniosków kredytowych trwa kilka dni, nawet gdy korzysta się z pomocy doradcy. Na decyzję banku czeka się teoretycznie 21 dni, a w praktyce – do półtora miesiąca.
Po uzyskaniu odpowiedzi od banków trzeba spokojnie przyjrzeć się proponowanym przez nie warunkom i bez emocji wybrać najlepszą opcję. Lepiej dać sobie na decyzję kilka dni, zwłaszcza że decyzje banków mogą spływać z opóźnieniem.
Czy banki obowiązuje termin 21 dni na wydanie decyzji w sprawie kredytu hipotecznego?
Banki mają ustawowy obowiązek wydania decyzji kredytowej w ciągu 21 dni. Nie jest jednak jasne czy termin ten liczy się od momentu złożenia wniosku, czy od od momentu dostarczenia ostatniego wymaganego dokumentu. Banki często proszą w trakcie tego terminu o dodatkowe dokumenty, faktycznie przedłużając termin wydania decyzji do nawet 40 dni; nie robią tak ze złośliwości (bank chce przyznać kredyt, ponieważ na nim zarabia). Jeśli jednak w danym terminie do banku wpłynie zbyt wiele wniosków, pracownicy będą wykonywać działania opóźniające, by być w stanie się z nimi uporać. Są oczywiście banki, które tak nie postępują, zamiast tego wydając decyzję odmowną we wszystkich wnioskach, których pracownicy nie zdążyli przejrzeć; w żaden sposób nie ułatwia to jednak starania się o kredyt.
Wnioskowanie o kredyt hipoteczny – ile czasu sobie zarezerwować?
Zazwyczaj cały proces starania się o kredyt hipoteczny trwa ok. 2 miesięcy – krócej, gdy korzysta się z profesjonalnego wsparcia, i dłużej – w sytuacjach nietypowych. W Warszawie uzyskanie kredytu hipotecznego może nieco się przedłużyć ze względu na dużą ilość wniosków, z którymi muszą zapoznać się pracownicy banków.